Blog

Ya sınav sırasında hata yaparsam!

Aileler olarak sınavı bir ölüm kalım meselesi olarak görmemeli, öğrencinin de böyle görmesini engellemelisiniz. Siz rahat olursanız, çocuk da rahat olacaktır. Bu bağlamda, sınav zamanında neşeli olmalı, güzel şeylerden bahsederek çocuğunuzun moralini yüksek tutmalısınız. Sınav sonuçlarıyla ilgili yorumlar yapmamalısınız. Olumsuz yorumlar moral bozar; olumlu yorumlar ise beklentiye, dolayısıyla da kaygıya yol açar.

* Öğrenciler sınav sürecinde ailelerinin söz ve davranışlarından fazlasıyla etkilenir. Bu nedenle çocuğunuza karşı hoşgörülü olmalı, onu anlamaya çalışmalısınız.

* Çocuğunuzun üzerinde baskı oluşturabilecek şekilde şartlandırmalar yapmayınız. “Senin kazanacağından eminiz.” demek böyle bir baskıya yol açabilir. Bunun yerine, “Nasipten ötesi yoktur.” demek daha rahatlatıcı bir yaklaşım biçimidir.

* Çocuğunuza olan sevginizi, sınav başarısı koşuluna bağlamamalısınız.

* Belirsizlik ve bilgisizliklerin giderilmesi öğrenciyi rahatlatacaktır. Bu bağlamda çocuğunuzun sınava gireceği binayı önceden görmesini sağlayınız.

* Çocuğunuzun sınavda gerekli olan belgeleri ve diğer eşyalarını hazırlayıp hazırlamadığına bakmalı, bu konuda ona yardımcı olmalısınız.

* Çocuğunuzun sınav günü giyeceği kıyafeti, kıyafet seçimini ona bırakmak şartıyla önceden hazırlamalısınız.

* Sınav sabahı çocuğunuzu vaktinde uyandırmalısınız. İsterse ve hava şartları da müsaitse duş almasını sağlamalısınız.

* Mutlaka kahvaltı yapmasını sağlamalısınız. Kahvaltıda hafif gıdalar yemesine dikkat etmelisiniz.

* Çocuğunuzun sınav binasına ulaşmasını sağlamalısınız. Bunun için özellikle büyük şehirlerde trafiği ve hava durumunu göz önüne almalısınız.

* Çocuğunuzun başarısı için veya sınavın çocuğunuz hakkında hayırlara vesile olması için dua edebilirsiniz.

Sınavda dikkat edilecek genel hususlar nelerdir?

* Salon görevlisinin açıklamalarını dikkatle dinleyiniz.

* Sınav sorularını çözmeye, deneme sınavlarında alıştığınız tarzda başlamalısınız. Deneme sınavlarında testleri hangi sırayla çözüyorsanız, sınavda da aynı sırayı izlemelisiniz.

* Sınavlar zamana karşı yapılmaktadır. Bu nedenle sınavda zamanı iyi değerlendiriniz. Her teste daha önce belirlediğiniz kadar süre ayırınız.

* Zamanınız sınırlı olduğu için çözmediğiniz sorulara takılıp kalmayınız. Çözemediğiniz soruların yanına soru işareti (?) koyarak diğer sorulara geçiniz. Zaman kalırsa çözmediğiniz sorulara sonra tekrar dönebilirsiniz.

* Zaman kaybına uğramamak için, kesinlikle çözemeyeceğinize inandığınız sorular varsa o soruların yanına da eksi işareti (-) koyabilirsiniz. Böyle yaparsanız, sınav sonrasında zamanınız kalırsa, tekrar bu sorularla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, daha önce yapamadığınız; ama biraz uğraşınca yapabileceğiniz sorulara yoğunlaşırsınız.

* Sorularda verilen bilgilere dikkat ediniz. Hiçbir soruda gereksiz bilgi verilmez. Sorularda parantez içindeki ifadelere, altı çizili ve olumsuz sözlere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat etmelisiniz.

* Bir testteki zor soru da kolay soru da aynı puana sahiptir. Bu nedenle, testlerdeki soruların hepsini okumalısınız. Size zor gelen soruda takılıp kalmamalı, zamanınızı bu sorularda harcamamalısınız.

* Bazı sorular, seçenekler kıyaslanarak cevaplanabilir. Bazı sorularda ise en uygun cevabın bulunması istenebilir. Bu nedenle soruların bütün seçeneklerini okuyunuz.

* Sınavda elinizden kalemi düşürmemelisiniz. Soruyu okurken veya çözerken aklınıza gelen noktaları hemen not etmelisiniz. Bu notlar, soruyu çözme adına size ipucu verebilir. Bu bağlamda sözel sorular da dahil olmak üzere bütün soruları kalem kullanarak çözmelisiniz.

* İşlemlerinizi düzenli ve okunaklı yazarak yapmalısınız. Bu yaklaşım, dikkatsizliği önleyecektir. Sayısal sorularda, sağlama işlemi yapmalısınız.

* Bulduğunuz ve doğruluğundan emin olduğunuz cevapları cevap kâğıdına biriktirmeden, hemen ve doğru şekilde işaretlemelisiniz. Cevapları biriktirerek işaretlemek, kaydırmaya neden olabilir. Ayrıca, ertelenen işaretlemeler, daha sonra unutulabilir.

* Bulduğunuz cevabı A, B, C, D, E gibi değil de Adana, Bursa, Ceyhan, Denizli, Edirne gibi kodlarla aktarınız. Böyle yaparsanız cevabı B bulup da D’yi işaretleme gibi bir hataya düşmezsiniz.

* Kaydırma yapmamak için, soru numarasına ve cevap seçeneğine işaretleme sırasında azami dikkat etmelisiniz.

* Sınav süresini sonuna kadar kullanmalısınız. Bu süreçte yapamadığınız sorularla ilgili bazı bilgiler aklınıza gelebilir. Sınavdan erken çıkmak marifet değildir. Önemli olan, en yüksek sayıda doğru cevaba ulaşabilmektir.

Sınava neler götürülecek?

* Öğrencilerimiz sınavda yanlarında bulunması gereken araç gereci ve sınav belgelerini sınavdan önceki gece hazırlamalıdır. Sınav sabahı da bunları tekrar gözden geçirmelidir. Bu belgeler ve araç gereçler şunlardır:

* Sınav giriş kartı, Özel kimlik kartı (fotoğraflı nüfus cüzdanı vb.), En az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, Yumuşak ve leke bırakmayan silgi, Kalemtıraş, Saat. Bir miktar para.

* Ancak sınava çağrı cihazı, telsiz, cep telefonu vb. haberleşme araçları ve cep bilgisayarı, zamanı gösterme fonksiyonu dışında başka işlevleri bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli vb. araçlar götürülmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu