5.Sınıf Din Kültürü Ders Notları

5.Sınıf Allah İnancı Ünite Özeti

Kâinat, canlı ve cansız varlıkların içerisinde yaşadığı alana verilen genel isimdir. İnsan, hayvan, bitki, güneş, ay, gezegenler ve yıldızlar bir bütün halinde evreni oluştururlar. Bu varlıkların birbirleriyle olan ilişkisi düzenli bir şekilde devam etmektedir.

Sizce, evrende var olan mükemmel düzen nasıl kurulmuştur?

 

  • İnsan merak eden, düşünen akıllı bir varlıktır.

Aklımızla olayların nasıl olduğunu düşünür ve sebeplerini bulmaya çalışırız. Küçücük bir tohumun nasıl ağaca dönüşüp meyveler verdiğini,  arının binlerce çeşit çiçeğin arasından bal özünü nasıl  topladığını düşünmeye başladığımızda bu olayların rastgele  olamayacağını anlarız.

  • Yüce Allah insanı yaratıp ona çeşitli özellikler vermiştir.

Bu özelliklerden birisi de Allah’a inanma  duygusudur. Bu duyguyla insan, kendi yaratılışındaki ve  evrendeki delillerle Allah’ın varlığına ulaşır.

  • Evrende hiçbir şey kendiliğinden var  olmaz.

Nasıl ki bir resim gördüğümüzde onu  yapan bir ressamın varlığını düşünüyorsak,  evreni ve içindeki her şeyi yaratan bir  yaratıcının olduğunu da düşünürüz. O yaratıcı Yüce Allah’tır.

Evrende var olan düzene örnekler;

  • Deniz altındaki mükemmel düzen, bir yaratıcının var olduğunu göstermektedir.
  • Dünya’nın kendi etrafında yirmi dört saatte dönmesi.
  • Güneş’in etrafında ise 365 gün altı saatte dönmesi.
  • Mevsimlerin birbirini takip etmeleri.

 Gece ile gündüzün peş peşe gelmeleri  vb. şeyler o kadar ince ayarlanmıştır ki bu ayar hiç şaşmamaktadır. Güneş’in her zaman doğudan doğması ve batıdan batması da bu düzenin bir parçasıdır.

  • Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre evren, kurulmuş bir saat gibi mükemmel bir şekilde işlemektedir.

Evrende öyle bir düzen kurulmuştur ki bu düzende meydana gelebilecek en küçük bir
aksaklık bile evrenin yok olmasına sebep olabilir.

Ay, Güneş ve diğer gezegenlerin birbirlerine uzaklık ve yakınlıkları, ölçülü bir biçimde ayarlanmıştır. Eğer bu varlıklar birbirine daha yakın veya daha uzak olsalardı, evrende her şey altüst olurdu. Ayrıca atmosferi oluşturan değişik gazların belirli bir oranı vardır. Bu orandaki küçük bir değişim bile dünyadaki yaşamı olumsuz etkileyecek belki de sona erdirecektir. İslam dinine göre var olan düzenli işleyişi sağlama gücü ve imkânı olan tek varlık yalnızca Allah’tır. Allah’ın dışındaki hiçbir varlığın bu düzeni sağlaması mümkün değildir.

  • Kâinatı incelediğimizde tüm varlıkların belli  bir amaç doğrultusunda yaratılmış olduğunu  görürüz.

Her şey birbirinin ihtiyacını karşılayacak  şekilde bir denge ve uyum içindedir. Bu kadar düzenli işleyen evrenin, bir yaratıcı  tarafından var edildiğini ve yönetildiğini  anlarız. Onu bu şekilde yaratan Yüce Allah’tır. İslam inancında Allah’ın varlığı “Vücut” kavramıyla ifade edilmiştir vücut sıfatı Allah’ın zatı sıfatları arasında yer alır. Allah varlığı itibariyle hiçbir varlığa benzememektedir.

Son Paylaşımlar için Telegram Adresimizi Takip Edebilirsiniz Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu