8. Sınıf Din Kültürü Ders Notları

8.Sınıf Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Şuayb (a.s.)

Ana Hatlarıyla Hz. Şuayb’ın (a.s.) Hayatı

  • Şuayb (a.s.), Yüce Allah’ın (c.c.) insanlara elçi olarak görevlendirdiği peygamberlerden biridir.
  • Allah (c.c.) her topluma bir peygamber gönderdiğini Nahl suresinin 36. ayetinde şöyle ifade etmektedir: “Andolsun ki biz her ümmete, ‘Allah’a kulluk edin, sahte tanrılardan uzak durun’ diyen bir elçi gönderdik…”
  • Şuayb (a.s.) Medyen halkına peygamber gönderilmişti.
  • Medyen, ticaret yolları üzerinde kurulan bir şehir olduğu için ekonomik faaliyetleri büyük ölçüde ticarete dayanmaktaydı.

Hz. Şuayb (a.s.), “Dedi ki: Ey kavmim! Allah’a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur. Size Rabbinizden açık bir delil gelmiştir; artık ölçüyü, tartıyı tam yapın, insanların eşyalarını eksik vermeyin. Düzeltilmesinden sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Eğer inananlar iseniz bunlar sizin için daha hayırlıdır.” (A’raf suresi, 85. ayet.)

Medyenliler, kendilerini kurtuluşa çağıran peygamberlerinin davetini kabul etmediler. “Kavminden ileri gelen kibirliler dediler ki: Ey Şuayb! Seni ve seninle beraber inananları memleketimizden kesinlikle çıkaracağız veya dinimize döneceksiniz.” (A’raf suresi, 86. ayet.)

  • Hz. Şuayb (a.s.), Medyenlileri her zaman Allah’a (c.c.) kulluk etmeye, ölçü ve tartıda yaptıkları hilelerden vazgeçip ticaretlerinde adil olmaya çağırdı ancak Medyenliler inat ederek Allah’a (c.c.) kulluktan yüz çevirdiler. Bu yüzden de Allah (c.c.) onları cezalandırdı. Hz. Şuayb (a.s.) ve ona inananlar Yüce Allah’ın (c.c.) yardımıyla kurtuldular.


İçeriği beğendiyseniz yorum yazarak bize destek olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu